Seçkin Kalkanoğlu

Girişimci

Eğitici

Mentor

Seçkin Kalkanoğlu

Girişimci

Eğitici

Mentor

Blog Post

Amatör müsün? Şampiyon musun?

Mayıs 16, 2020 Kişisel Gelişim
Amatör müsün? Şampiyon musun?

Dünyayı anlamaya başladığım 20li yaşlarımın başında; refahı, zenginliği ve saygınlığı elde edebilmek için başarılı insanların hikayelerini okumaya başladım. Başarılı insanların coğunun benden cok daha zor sartlara sahip olması ve süreç içinde benim hic olmadığım kadar başarısız olmalarına rağmen tekrar devam ettiklerini görmek belki de öğrendiğim en önemli konuydu. O yaşlarda bende coğu insan gibi başarısız olmanın bir son olduğunu ve başarının zıttı olduğunu düşünürdüm.

Oysa ki başarı bir yolculuk, basarısızlıklar da o yolculuktaki duraklarmış. Mesela; NBA tarihinin en başarılı basketbolcularının başında gelen Michael Jordan’ın çelimsiz ve kısa boylu (1.80m) olduğu için lise takımına seçilmediğini,kariyeri boyunca 9000den fazla şut kaçırdığını biliyor muydunuz? Peki suan dünyanın en büyük franchise zincirlerinden biri KFC’nin sahibi Sanders’ın elindeki tavuk tarifini beğenip ortak olacak birini bulmak icin tam 1009 hayır cevabı aldığını? Yada suan dünya devi olan Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un yetersiz görüldüğü için kendi yarattığı Apple’dan kovulduktan sonra pes etmeyip yıllar sonra yine şirketin başına geçtiğini?

Bu örnekleri çoğaltabilirim çünkü hangi alana bakarsanız ve bir başarı hikayesi ararsanız bunun benzeri bir çok hikaye bulabilirsiniz. Başarının görünen yüzü tatlıdır,son noktadır orası. O noktadan sonra alınacak bir ders yoktur, kapalı kapıdır başarı. Ama başarısızlık, yeni kapılar acar, dersler verir. O yuzden başarı ve basarısızlığı ayırmak mümkün değildir. Peki o halde insanlar neden genelde başarılı değildir diye sordugumuzda cevap aslinda cok basit. Çünkü amatör olmak için bile cogu zaman gerekli bedeli ödemez, becerilerini geliştirmek icin fedakarlık yapmaz.Hatta coğu insan en ufak zorlukta vazgecer. Mesela herkes eline gitar alabilir, öğrenmek için eğitim seti de alabilir hatta profesyonel birinden yardım almak icin kursa da gidebilir ama amator seviyede bile calmayı öğrenen sayısı, kursa giden sayısından azdır. Dil kursuna gidenlerin ne kadarının akıcı seviyede dil ögrendiği malumdur. Her alanda başarılı olanların sayısı başarısız olanlara göre çok daha azdır. İnsanlar neden basarılı olmadıgını nedenlendirebilir.

İnsanlar amatör olmak için bile çoğu zaman gerekli bedeli ödemez, becerilerini geliştirmek icin fedakarlık yapmaz.vHatta coğu insan en ufak zorlukta vazgecer.

Ama gerçek olan şudur ki başarısızlığının sorumlusu asla ,spor salonları,dil kursları yada müzik sektörü olamaz elbet. Unutmamak lazım ki basarısız olmanın binlerce nedeni olabilir ama bir tane özrü yoktur. Başarı, bir son gibi görünse de aslında sürecin tümüdür. Herhangi bir alanda profesyonel yada uzman olmak icin minimum on bin saat o alana zaman ayırmak gerekir. Bir şeyleri denemek sadece başlangıçtır; yapmak ise taahhüt ,tutku ve sabır gerektirir. Sıradısı hayallere ulaşmak,fark yaratmak istiyorsan, sıradısı bir azmin, çalışkanlığın, disiplinin olmalı. Herhangi bir alanda uzmanlaşmış insanlar bunu çok iyi bilir. Güzel olan hiçbir şey bedava olmaz. “ Bedava peynir ,sadece fare kapanında olur.“ Bir kere karar verdikten sonrası, senin yolculuğundur. Basarısızlıklar sonuc degildir, durup düşünmen, bazı şeyler öğrenmen gereken duraklardır sadece.. Yolculuk, başarısız oldugunda değil, vazgectiginde biter. O yüzden asla ama asla vazgeçmeyin. Sadece devam edin. Şampiyon olmanın ve bir şampiyon olarak yaşamanın hazzı, çektiğin bütün acıları unutturur ama vazgeçmenin pişmanlığı ömürboyu sürer. Muhammed Ali’nin de dediği gibi “şimdi sıkıntı çek ve hayatının geri kalanını bir ŞAMPİYON gibi yaşa.”

Write a comment