Seçkin Kalkanoğlu

Girişimci

Eğitici

Mentor

Seçkin Kalkanoğlu

Girişimci

Eğitici

Mentor

Blog Post

Ne Zaman Vazgeçmelisin?

Mart 24, 2020 Kişisel Gelişim
Ne Zaman Vazgeçmelisin?

Belkide şu an bulunduğunuz konumu haketmediğinizi düşünüyorsunuz, ilerisi için herkes gibi farklı hayalleriniz var değil mi? Kendimize hep farklı bir tablo çiziyoruz. Bir çok şeyi yapmak istiyoruz, hatta kendimizi o son noktaya ulaşmış, başarmış hayal ederken yüzümüze bir gülümseme geliyor. Sonra birden silkelenip kendimize soruyoruz, ya yapamazsam? Acaba yapabilir miyim?

İşte bu soru, çoğu insanın hayalinin daha başlamadan bitmesiyle sonuçlanıyor. Potansiyelinin ne olduğunu bile öğrenemeden sıradan hayatlar yaşayıp ölüyor. Çünkü bu soru karşısında, “olsun yine de deneyeceğim, elimden geleni yapacağım“ diyen o kadar az ki. Bu başarılı olmuş fark yaratmış insanların, sıradan insanlara oranı kadar işte.

Bazısı daha gerekli süreyi kendine tanımadan, vermesi gereken emeği vermeden vazgeçerken, bazısı başlamaktan vazgeçer. Aklınıza bir fikir geliyor veya güzel bir teklif alıyorsunuz. Her ne kadar mantıklı gelse de, kazanclı gelse de düşünmeye başladıkça içimizde ki ses konusmaya baslar. Bu ses genelde olumlu konuşmaz; yapma, olmaz, bu kadar kazanclı olsa sana mı gelirdi, sen zaten yapamazsın, paranı kaptırma, simdi sırası değil gibi… Bildiniz mi bu sesi? Hepinizin basına gelmiştir. Çoğu insan ilk daha bu konuda girişimciliklerine son veriyor. İç seslerine yeniliyor maalesef. Sonra o alanda basarılı olan birini gördüğümüzde veya bizim aklımıza geleni baskası yaptığında da bir omur bunun pişmanlıgıyla veya gereksiz gururuyla yaşıyoruz . Arkadaş ortamında, “ilk bana gelmişti bu teklif” veya “bu fikir ilk benim aklıma gelmişti” duyarız hep. Çoğu insan buna başarısızlık diyor ama bu olsa olsa korkaklık olur. Başlama cesareti bile gosterememek basarısızlık bile sayılmaz. Basarısızlık cesur insanların işidir.

Bi de baslayıp basarısız oldugunu dusunup bırakanlar var. Asıl konumuz bu işte, okumaya devam et.

Ne zaman basarısız olmus olurum?

Bir konuda başarısız olup olmadığını anlamak için, sayılara odaklanın. Kendinizi  belli bir ölçme seviyesine gelmelisiniz. Mesela satış konusunda kaç görüşmede bir satış yapıyorsun? Diyelim ki yeni başladın, 3 görüşme yaptın ve daha satışın yok. Bu hala bir oran yakalayamadın demektir. Bu yüzden belli bir oran yakalayana kadar devam etmelisin. 15. görüşmende ilk satışını yaptın diyelim. Bu bir orandır artık. Şimdi değerlendirme yapabilirsin “böyle devam edersem, değer mi?” Diye. Geliştikçe ve öğrendikçe bu oran daha da düşecektir. Bu noktada değerlendirme yapmak daha mantıklı olacaktır.

İnsanların geneli daha ölçülebilir bir seviyeye gelene kadar bile çabalamak istemiyor. Ama unutmayın başta her şey zordur. Piyanonun başına ilk oturduğunda çalabilir misin? Tabi ki hayır, kimse çalamaz. Beethoven bile! Başta sıkıcı olabilir, yapılamayacak bir şeymiş gibi de görünebilir ama zamanla ve çabayla öğrenilebilir. 1-2 parça öğrenene kadar devam edip, hem ödenmesi gereken bedeli ölçüp hem parça öğrenmenin ve çalmanın keyfini yaşadıktan sonra, devam edip etmemeyi değerlendirmek doğru olacaktır dediğim gibi. Bu her konu için geçerli.

Basarısız mıyım, pes etmelimiyim die değerlendirirken nasıl düşünmeliyim?

  • Bir şeyi bırakmayı düşünmeden önce onu ölçtüğünüzden emin olun.yani söyledigim gibi bir sure emek vererek istatistik cıkarmalısınız.
  • Buna göre ilerlersen, kendini geliştirirsen alacagın sonuclar seni tatmin edecek mi bunu dusun.
  • Bir sure emek verip ölçtükten sonra harcadığın maliyet bu para zaman ve emek olarak , hedefledigin seylerle orantıladığında değiyor mu buna bak.
  • Senin geçtiğin yoldan gecen, aynı veya benzer hedeflere yürüyen senden once basarılı olmus insanlar kadar bedel ödedin mi ya da onlar senin basarısız olduğun noktada neler yaptı bunu da bilmen lazım. Çoğu insan basarının ödülünü istiyor ama bedelini ödemek istemiyor. Bu bedeli sevebiliyor musun bunu değerlendir.
  • En önemlisi elinden geleni yaptın mı bu konuda vicdan terazini ölç.

Basarısızlık basarının tersi ya da zıttı değildir. Her basarılı olmus kişi, yolculugunda basarısızlıklar yasamıstır. Bu sürecin kendisidir. Küçük korkuların,başarısızlıkların ve zorlukların, potansiyelinizi ortaya çıkarmadan, sizi geri tutmasına izin vermeyin.

Write a comment