Seçkin Kalkanoğlu

Girişimci

Eğitici

Mentor

Seçkin Kalkanoğlu

Girişimci

Eğitici

Mentor

Blog Post

Yeni Başlayanlar İçin Network Marketing

Nisan 8, 2020 Network Marketing
Yeni Başlayanlar İçin Network Marketing

Network Marketing, bir firmanın ürünlerinin doğrudan yada dolaylı olarak referans satışı yöntemiyle fabrikadan tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan pazarlama endüstrisidir. Yaklaşık seksen yıllık bir endüstri olmakla beraber özellikle internetin hayatımızda yer almasıyla, her sene katlanarak büyümektedir. Özellikle son on yılda yüzde yüzün üzerinde büyüyerek, hem ek gelir olarak hem de ana gelir olarak dünyada yaklaşık 150 milyon insana istihdam sağlamıştır. Bunun yanında son  on yılda yüz binden fazla dolar milyoneri çıkararak, en fazla milyoner çıkaran endüstri olmuştur. NM,2001 yılında 79 milyar dolar hacme sahipken, 2010 yılında 117 milyar dolara çıkmış, 2017 yılı itibariyle yaklaşık 200 milyar dolar ile  oyun, video ve müzik endüstrilerini geride bırakmıştır.

Yüzyılın ticareti Network Marketing endüstrisinin bu kadar hızla büyümesinin sebeplerinden en önemlisi alt ve orta gelir grubundaki insanların kendi işlerine sahip olabilmesini sağlamasıdır.

Bugün dünyadaki en güçlü satış yöntemi olan tavsiye satışını öğrenip öğreterek, kapital düzende kendi ticaretini kurabilmek için alınması gereken riskleri ve gerekli olan büyük sermayeleri ortaya koymadan, insanlara hayatlarının iplerini eline alabilme sansını vermesi ve “sürekli artan gelir”potansiyelinin olması bu sektörün alternatifsiz olduğunu göstermektedir. Ünlü yazar ve girişimci Robert Kiyosaki bu ticaret modelini “para kazanmanın çok ötesinde, sonunda yüreği olan ve insanlara değer veren bir iş alanı buldum” diye tanımlamıştır. Dünyanın en başarılı gayrimenkul zenginlerinden Donald Trump ise “Bir gün her şeyimi kaybeder ve hayata yeniden başlamam gerekirse, iyi bir network firması bulup çalışmaya başlarım” diyerek bu endüstrinin değerini ortaya koymuştur. Hatta ABD eski başkanı Bill Clinton’da genç, yaşlı, engelli demeden herkese aynı imkanı veren, milyonlarca insana istihdam sağlayan, ülke ekonomisine katkıda bulunan, sadece kendi zenginliğini düşünmeyip başkalarına da yardım eden network yapanlara teşekkür ettiği bir video yayınlamıştır. Bu örnekler gibi biraz araştırdığımız takdirde birçok girişimci ve başarılı insanın NM sektörünün önemini belirttiğini görebiliriz. Dünyaya yön veren insanların NM hakkındaki yorumları, bu endüstrinin de daha nerelere gideceği konusunda bizlere ışık tutmaktadır.

Aynı alternatifsiz durum şirketler için de geçerlidir. Rekabetin günden güne arttığını düşünürsek, şirketlerin reklamlara ve franchise sistemler kurmak için yaptıkları yatırımlara ciddi kaynaklar ayırdıklarını görürüz. Network marketing sayesinde dağıtım ve tanıtım maliyetlerini düşürüp, buradan artan kaynakları temsilcilerine ayırarak, binlerce hatta milyonlarca insana hem gelir sağlayıp hem de bu giderek büyüyen kitlenin şirketin ürünlerini her gün  tavsiye ettiği bir sistem, birçok şirketin iştahını kabartmaktadır.

Tabi ki her sektörde olduğu gibi bu sektörde de şirketlere ve kişilere karşı dikkatli olmak, iyi araştırmak gerekir. Büyük bir pastanın olduğu NM endüstrisinde, günaşırı yeni bir firmanın kurulması normal olmakla beraber, bu firmaların yüzde 80inin ilk 5 yılda kapandığını ve kaybolduğunu da unutmamak gerekir. Özellikle son zamanlarda artan kendilerini çok uluslu firma diye tanıtan ama adını forum siteleri dışında görmediğimiz tek bir ürüne sahip karton firmalar, sağdan soldan çalınmış eğitimler dışında bir eğitimi olmayan takımlar, etik ve ahlak anlayışından uzak liderlerin yönlendirmeleriyle, gözünü para bürümüş ve çevresindeki insanlara fırsat sunmak yerine, rahatsız eden, kısa yoldan para kazanma ümidi taşıyan, zenginlik vaatleri veren ve gösteriş yaparak göz boyamaya çalışan bir çok temsilci türemiştir. Önemli olan doğru bakış açısıyla bu ticarete başlanılmasıdır. Kazanılabilecek potansiyel kazanç; çalışma, bilgi ve tecrübe ile doğru orantılıdır. Kazanç çekleri gösterilerek yada “hallederiz, sen yapamazsan ben yaparım” gibi boş vaatler vererek, uzun vadede başarılı olunamayacağı gibi, birçok insanında bu ticarete “kısa yoldan ya da çalışmadan para kazanmak” gibi önyargı yapmalarına neden olur. Bu içi boş zihniyet, maalesef topluma bu sektörü yanlış tanıtmakta olup, birçok insanın doğru karar vermesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Neyse ki yıllarca verilen emeğin ve sabrın sonucunda geçtiğimiz dönemde resmi gazetede yayınlanan NM ile ilgili yönetmelikle, NM etiğinin ve kalitesinin çerçevesi belli olacaktır. Bunun farkında olan şirketlerin değişmeye ve yenilenmeye başlamalarına rağmen birçoğunun kapanacağını yada ciddi cezalar ödeyeceğini söyleyebiliriz. Temsilcisi olduğu şirketin yönetmeliğe uymadığını anlayan bazı liderlerin(!) de şimdiden yeni arayışlara girdiğini görüyoruz zaten. Firma firma gezen bu profesyonel(!) temsilcilere karşı da dikkatli olunması gerekir, unutmayın ki bir kere değiştiren bir kere daha değiştirebilir, sizi yarı yolda bırakabilir. Bu sebeple daha sonra hayal kırıklığı yaşamamak ve boşa emek vermemek için liderinizi(sponsorunuzu) ve çalıştığınız yada çalışacağınız firmanın gücünü, prestijini, dünyada ne kadar kabul gördüğünü, ürün kalitesi ve çeşitliliğini, ARGE çalışmalarını, vizyonunu ve eğitim kalitesini iyi analiz etmekte fayda var. Sürekli ve artan bir gelir için doğru firma, doğru takım, doğru sistem ve tabi ki doğru zihniyet çok ama çok önemlidir.

Doğrudan satış sektörünün göz alıcı, eğlenceli, basit ve çok kazançlı olduğu aşikardır ama bu çiçekli yollardan geçerek servet kazanılacağı anlamına gelmez. Her alanda olduğu gibi bu alanda da uzmanlaşmak için zaman, emek, değişim ve sabır gerekir. Bunları bilerek ve zorluklarını kabul ederek yola çıkmak bu ekonomik özgürlük yolculuğunu daha keyifli hale getirecektir.

Write a comment